X. tematická středa Sdružení monarchistů Brno

19.02.2014 23:05

Desátá tematická středa Sdružení monarchistů Brno se konala, jak bylo předem oznámeno, ve středu 19. února 2014. Na programu měla přednášku s názvem „1. světová válka – válka iluzí, slepých uliček, velkých jatek a revolucí“.

Jako obvykle jí předcházela schůze výkonného výboru SMB v Šermířském klubu L.A.G., poté se její účastníci přemístili do prostor Klubu zastupitelů města Brna, kde je doplnili další zájemci. Přednášel opět dr. Luděk Šubert a téma zvládl, jak jsme očekávali, vynikajícím způsobem. Přiblížil počátek a celý průběh války, situaci jednotlivých stran, informoval o stavu armád a různých zajímavostech, například o záhadném zmizeni australské jednotky v bojích u Gallipoli, o níž se poté nikde, ani u Turků, neobjevily už žádné záznamy, také třeba o významu jihoafrických jednotek a generála Jana Christiaana Smutse a dalším. Přednáška vzbudila zájem a živou diskusi, v níž přednášející dále rozvíjel téma sdělením různých podrobností a zajímavostí. Přednáška by si zasloužila, aby zazněla i na dalších místech.

Program bohatě splnil očekávání a byl účastníky vesměs příznivě hodnocen.

Téma naleznete i zde v rubrice Pokřivená minulost:

1. světová válka – válka iluzí, slepých uliček, velkých jatek a revolucí

Schůze v Šermířském klubu L.A.G.

Přednáška dr. L. Šuberta v Klubu zastupitelů

Text a foto: