VI. tematická středa 2016

16.11.2016 21:28

VI. tematická středa Sdružení monarchistů Brno se konala, jak bylo oznámeno v Klubu zastupitelů města Brna jako obvykle v 18. hodin. To zní docela stereotypně, ale ve skutečnosti setkání probíhalo tentokrát poněkud improvizovaně. Hned na začátku jsme jako mimořádnost přivítali paní Breindl z Rakouska. Tato paní navštěvuje každoroční mše v katedrále na Petrově a přináší s sebou sošky císaře Karla I. a jeho choti Zity. Tyto sošky bývají vystaveny v chrámu. Tentokrát je pí Breindl přinesla na tematickou středu a nabídla je sdružení k dlouhodobému zapůjčení. Chovala se přátelsky, mluvila slušně česky. Vyslovila přání, aby sošky putovaly po domácnostech členů sdružení.

Paní Breindl představuje sošky

Další improvizace se týkala vlastního programu. První přednášející Ing. P. Tichý se nedostavil, vše tedy zůstalo na dr. L. Šubertovi. Pohotově si vzal za své i téma nepřítomného, tedy 100. výročí úmrtí JCKV Františka Josefa I. a stručné zhodnocení jeho významu, dále připojil své téma 100. výročí nástupu bl. JCKV Karla I. a posouzení jeho role. Zhruba hodinová přednáška byla souvislá a zajímavá, shrnula vše podstatné. Mě osobně zaujala i informace o básníku J. S. Macharovi. Ten prý psal oslavné básně na císaře, po jeho smrti ale naprosto názorově otočil. Doufám, že si ty prvotní básně ještě někdy přečtu.

Účast na přednášce byla velmi dobrá, poslední tematická středa v roce 2016 se přes všechny obtíže vydařila.

Text a foto: Z. S. Krejčí, SMB