Den císaře Ferdinanda  III.  – Lidová hradní slavnost

08.06.2011 08:04

 

Slavnost se koná v neděli 12. června 2011 v Brně na hradě Špilberku.

 

Program:

 

13:00 – dětské soutěže a dobové hry o ceny (dobové hry – většinou to bývají dětské turnaje s dřevěnými zbraněmi a na dřevěných konících; buď je to kvintána (trefování kopím do kroužků nebo figury), nebo tjost (napodobení skutečného turnaje ve šraňcích); k tomu se pak řadí různé střelecké soutěže s dětskými luky a kušemi a podobně);

 

 

15:00 – hudební, šermířská a divadelní vystoupení, vojenská ležení, boj o hrad (velké nádvoří).

 

Císař římský, král český a uherský, markrabě moravský etc., etc., Ferdinand III. Habsburský obdařil Brno četnými privilegii, výsadami, právy a vyznamenáními jako ocenění hrdinství projeveného jeho občany a vojáky v době švédského obležení města v květnu až srpnu roku 1645. Tím, že Brno odolalo několikanásobné přesile obléhatelů, znemožnilo tažení švédských vojsk na hlavní město Vídeň. Uvedená ocenění pak definitivně potvrdila status našeho města jako světské metropole Markrabství moravského.

 

Monarchistická podstata těchto již tradičních slavností přímo vybízí k účasti nejen milovníky historie, monarchisty a sympatizanty monarchie, ale také všechny moravské patrioty. 

 

—————

Zpět