Poslední Tematická středa Sdružení monarchistů Brno v I. pol. 2017

21.06.2017 21:39

Poslední Tematická středa Sdružení monarchistů Brno v 1. pololetí t. r., v pořadí šestá, se konala, jak bylo oznámeno, 21. června na obvyklém místě v Klubu zastupitelů města Brna. Na programu měla přednášku dr. L. Šuberta na téma 150 let od rakousko-uherského vyrovnání. Zdůraznil že nešlo o nějakou okamžitou událost, ale o vyvrcholení dlouhodobého procesu situace v Evropě po napoleonských válkách a Vídeňském kongresu. Prusko se postupně stalo velkou evropskou mocností, zatímco význam habsburské monarchie klesal. Prusko postupně získávalo kolonie ve světě, Rakousko se omezilo na balkánské přístavy, kde ovšem mělo své zájmy i Rusko. Prohraná válka s Pruskem r. 1866 nebyla hlavní či dokonce jedinou příčinou r.-u. vyrovnání, oslabení Rakouska však Uhři využili – s odvolání na Říjnový diplom z r. 1860 přiměli císaře Fr. Josefa I. a císařovnu Sisi k podstoupení korunovace v Uhrách. Tak se Uhry staly zcela autonomními. Spojitost zajišťoval císař a společná byla armáda a zahraniční politika. S ohledem na ostatní národy monarchie byla vypracována tzv. Prosincová ústava 1867. Tyto legislativní dokumenty vydržely bez výrazných změn až do vzniku ČSR. Svědčí to o stabilitě státního systému a kvalitě zákonů, což je v přímém protikladu k dnešní politické praxi, založené na labilním stranickém systému. Čeští politici volili politiku pasivní resistence, moravští poslanci se tak striktně nechovali, až v posledních letech se nechali přimět ke stejné praxi. I tato politika ovšem přinesla některé úspěchy – Národní divadlo, průmysl... K české korunovaci však nedošlo.

Tematická středa byla velmi dobře navštívena, dr. Šubert se zhostil svého úkolu velmi dobře a dostalo se mu zaslouženého potlesku. Nyní nastává letní přestávka, další přednášky budou následovat na podzim.

Mgr. Z. S. Krejčí, SMB Brno